Młodzi Odkrywcy 2023 – Pokazy i warsztaty

Wystartowała kolejna edycja Młodych Odkrywców! Już 24 marca (piątek) Wydział Matematyki Fizyki i Informatyki gościć będzie ponad 900 przedszkolaków i uczniów w wieku 4-10 lat.

W tegorocznej edycji „Młodych Odkrywców” stawiamy na upowszechnianie wiedzy o polskich środkach płatniczych – monetach i banknotach, ich wyglądzie i zabezpieczeniach przed fałszowaniem. Zaprzęgniemy nauki ścisłe do ich poznawania na drodze eksperymentowania oraz ujawnimy mało znane fakty o polskich pieniądzach. Poznamy 4 kroki rozpoznawania autentyczności polskich banknotów – DOTKNIJ, POPATRZ, PRZECHYL, SPRAWDŹ. Pokażemy jaki wpływ na gotówkę miała rewolucja technologiczna, która dokonała się na naszych oczach. Będzie to też doskonała okazja do rozwijania umiejętności matematycznych wśród najmłodszych uczniów. Jednocześnie wskazywać będziemy na znaczenie nauk ścisłych w rozwoju gospodarki.

Przygotowaliśmy pokaz „Oczami wyobraźni”, na którym uczniowie mogą liczyć na dawkę wiedzy z obszaru nauk przyrodniczych oraz nauk ekonomicznych obudowaną wciągającą historią bohaterów – wynalazców i oszustów. Tegoroczny program działań w ramach akcji „Młodzi Odkrywcy” został rozszerzony o warsztat doświadczalny „Mikroświat z portfela”. W ramach warsztatu w atmosferze zabawy będziemy poznawać narzędzia badawcze, ćwiczyć spostrzegawczość dzieci i budować ich ciekawość poznawczą. Obie formy zajęć są nieodpłatne.

Skuteczność mailowej kampanii informacyjnej do szkół z woj. lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – chęć udziału w zajęciach zgłosiło znacznie więcej szkół, niż jesteśmy w stanie zaprosić. Tak duże zainteresowanie udziałem w akcji „Młodzi Odkrywcy” odbieramy jako komplement.

Organizujemy się podobnie jak w poprzednich latach: pokazy będą powtórzone 7-krotnie, warsztaty powtórzymy 5-krotnie. Zajęcia rozpoczynają się o pełnych godzinach zegarowych od godz. 8:00 i trwają po 45 min. Szczegóły organizacyjne przesłane zostały do zakwalifikowanych grup mailowo.

Pokazy i warsztaty organizowane są wspólnie przez Stowarzyszenie LuTEN, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski PTF w ramach realizacji projektu „Pieniądz pod lupą Młodego Odkrywcy”. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.