Pogotowie Przedmaturalne z Fizyki 2021

18 maja 2021 r. odbyła się ogólnopolska matura z fizyki. To doskonała okazja, aby przedstawić współorganizowaną przez nasze Stowarzyszenie inicjatywę, jaką także w bieżącym roku zaproponowaliśmy Maturzystom, a mianowicie Pogotowie Przedmaturalne z Fizyki.

W ubiegłych latach wydarzenie to, współtworzone także przez Instytut Fizyki UMCS i Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego, odbywało się w formie stacjonarnej i przyciągało około 120 uczestników. Maturzyści z Lublina i okolic byli zapraszani w czasie ferii zimowych do Instytutu Fizyki UMCS, gdzie przez 5 dni uczestniczyli m.in. w wykładach czy zajęciach rachunkowych oraz w zajęciach laboratoryjnych, na których samodzielnie wykonywali doświadczenia.

W bieżącym roku ze względu na panujący stan epidemii, stacjonarna forma Pogotowia była niemożliwa do zrealizowania. Organizatorzy postanowili jednak wesprzeć Maturzystów proponując im zajęcia w formie online. Taka formuła kursu wymusiła zmianę struktury zajęć oraz konieczność stworzenia innych niż dotychczas ścieżek komunikacji z jego uczestnikami, m.in. facebook.com/pogotowieprzedmaturalne. Zamiast tygodnia codziennych spotkań, tegoroczna edycja Pogotowia została zrealizowana jako cykl ośmiu dwuipółgodzinnych spotkań online, które odbywały się w kolejne soboty pomiędzy 30 stycznia a 20 marca 2021 r. za pośrednictwem platformy MS Teams. Każdorazowo zajęcia podzielone były na 2 części. Pierwszą z nich stanowił wykład wprowadzający z wybranego działu fizyki. Nie były to jednak przepisane z podręczników suche fakty, prawa fizyczne i wzory. Kluczem do nauczenia się fizyki jest zrozumienie praw rządzących przyrodą i sposobu, w jaki opisuje je nauka. Dlatego też organizatorzy starali się przekazać treści w jak najbardziej przystępny i ciekawy sposób. Prezentacje zawierały rysunki i animacje objaśniające znaczenie poszczególnych równań, a także filmy z doświadczeniami obrazującymi prawa przyrody. Zagadnienia uznawane za problematyczne wyjaśniane były w nawiązaniu do przykładów z życia codziennego, aby poprzez analogie pomóc uczniom zrozumieć i zapamiętać nawet bardzo skomplikowane zasady. Po wykładzie Uczestnicy kursu otrzymywali za pośrednictwem fanpage’a i grupy na Facebooku materiały z zajęć oraz zadania do samodzielnego rozwiązania. Na zmierzenie się z nimi Maturzyści mieli tydzień. Zajęcia poświęcone rozwiązaniu zadań wraz z objaśnieniami prowadzącego i w nawiązaniu do egzaminu maturalnego realizowane były tydzień po wykładzie z danego działu fizyki, w drugiej części spotkania online. W jej trakcie prezentowane były metody rozwiązywania zadań z uwzględnieniem szczególnie interesujących przypadków. Dodatkowo organizatorzy byli otwarci na wszelkie pytania zadawane przez uczestników zarówno w trakcie sobotnich zajęć, jak również tych zgłoszonych w ciągu tygodnia, za pośrednictwem platformy facebook.

Chętnych do uczestnictwa w takiej formie Pogotowia Przedmaturalnego nie brakowało. Dzięki szerokiej promocji, m.in. na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ciągu zaledwie pięciu dni na kurs zapisało się aż 400 uczestników z całej Polski: od Giżycka i Pucka, przez Warszawę, po Kraków i Żywiec. Dzięki zdalnej formie zajęć nasz kurs stał się wydarzeniem ogólnokrajowym, w którym wzięło udział około 1% uczniów przystępujących do tegorocznej matury z fizyki.

Samym uczestnikom Pogotowia Przedmaturalnego z Fizyki zajęcia bardzo się podobały, czego wyraz dali wypełniając anonimową ankietę na zakończenie kursu. Na piątkę lub szóstkę oceniło nas 78% ankietowanych. Wśród zalet Pogotowia wiele osób wymieniało m.in. zaangażowanie i profesjonalizm prowadzących. Maturzyści zgłosili także drobne uwagi, które pozwolą nam udoskonalić kolejne edycje kursu. A te niewątpliwie powinny nastąpić, gdyż liczne pozytywne oceny i komentarze utwierdzają nas w przekonaniu, jak przydatny jest ten kurs.