Młodzi Odkrywcy 2023

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w kolejnej edycji Młodych Odkrywców. W tym roku akcję rozbudowujemy o nową aktywność w formie warsztatu. Dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Banku Polskiego (NBP) Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe wspólnie z Instytutem Fizyki UMCS oraz Oddziałem Lubelskim PTF w okresie luty – kwiecień realizuje akcję Młodzi Odkrywcy w ramach projektu „Pieniądz pod lupą Młodego Odkrywcy”.

W tegorocznej edycji „Młodych Odkrywców” stawiamy na upowszechnianie wiedzy o polskim środku płatniczym, jego wyglądzie, historii i zabezpieczeniach. Zaprzęgniemy nauki ścisłe do poznawania monet i banknotów na drodze eksperymentowania oraz ujawnimy mało znane fakty o polskich pieniądzach. Jednocześnie wskazywać będziemy na znaczenie nauk ścisłych w rozwoju gospodarki opartej na gotówce i rewolucji bezgotówkowych transakcji, wpływie postępu technologicznego na bezpieczeństwo gospodarki monetarnej. Wykorzystamy okazję do kształtowania praktycznych umiejętności posługiwania się pieniędzmi i gospodarowania budżetem. Będzie to też doskonała okazja do rozwijania umiejętności matematycznych wśród najmłodszych uczniów.

Już za chwilę dla przedszkolaków i uczniów w wieku 4-10 lat ogłosimy konkurs plastyczny „Blisko Polskiego Pieniądza”. W marcu zapraszamy na pokaz „Oczami wyobraźni”, na którym – jak co roku – możecie liczyć na dawkę wiedzy w osnowie wciągającej historii bohaterów. Tegoroczny program działań w ramach akcji „Młodzi Odkrywcy” postanowiliśmy rozszerzyć i obok pokazu oraz konkursu plastycznego oferujemy uczniom również udział w warsztacie doświadczalnym „Mikroświat z portfela”. W ramach warsztatu w atmosferze zabawy będziemy poznawać narzędzia badawcze, ćwiczyć spostrzegawczość beneficjentów i budować ich ciekawość poznawczą.

Zachęcamy do śledzenia aktualności związanych z realizacją projektu. Na stronach Organizatorów będą pojawiały się komunikaty o projekcie oraz informacje o zgłoszeniach udziału w projekcie.

Projekt „Pieniądz pod lupą Młodego Odkrywcy” realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.