„Magia fizyki” na Pikniku Naukowym XVI Lubelskiego Festiwalu Nauki


Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe przygotowało stanowisko pokazowo-warsztatowe „Magia fizyki” na XVI Lubelskim Festiwalu Nauki . W ramach Pikniku Naukowego Festiwalu w dniu 15.09.2019 (niedziela) na Placu Teatralnym wspólnie z uczestnikami odkrywaliśmy tajniki nauk ścisłych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się stanowiska do obserwacji mikroświata – ciekawscy obserwowali w powiększeniu 40-  a nawet 400-krotnym nie tylko przygotowane preparaty, tkaniny, skały i monety, ale również swoją skórę, włosy, banknoty, odzież i rośliny. Sztuczki z lustrami, tunelami optycznymi czy balonami chowanymi w azocie zaskakiwały w równym stopniu młodszą i starszą widownię. Każdy mógł sprawdzić swą cierpliwość i płynność ruchów ręki na nerwusometrze, a dla oczekujących relaksu czekała medytacyjna misa chińska. Relację z tych i wielu innych doświadczeń można obejrzeć w galerii.

Stowarzyszenie LuTEN wspólnie z Oddziałem Lubelskim Polskiego Towarzystwa Fizycznego prezentowało na Pikniku Naukowym również galerię pt. „Aleja złudzeń” ukazująca niedoskonałość naszego zmysłu wzroku. Świat widziany przez nas jest o wiele mniej doskonały niż nam się wydaje. Mózg ludzki konstruuje obraz na podstawie wybranych informacji spośród wszystkich docierających do naszych oczu, uczy się przetwarzania wrażeń wzrokowych, zapełniania braków i uzupełniania informacji. Choć w życiu codziennym nie zdajemy sobie z tego sprawy, obrazy widziane przez nas są złożeniem prawdziwych sygnałów wzrokowych i naszej wyobraźni. Zwiedzający wystawę mogli się przekonać, że obraz przedstawiony na płaskim płótnie może sprawiać wrażenie trójwymiarowego, a obraz statyczny wywoła wrażenie ruchu, czarne wyszczupli lub nada wrażenie głębi. A przede wszystkim zwiedzający mogli odczuć, że nawet świadomość ulegania iluzji nie sprawia, że jesteśmy na nią odporni.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Festiwalu, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy z nami. Liczymy na wasze zainteresowanie i zaangażowanie przy kolejnych działaniach Stowarzyszenia LuTEN.